5.8 C
New York
Sunday, April 26, 2026
spot_img

Najčitanije ove sedmice

Povezani postovi

U krađi šume u SBK ključnu ulogu imaju općinski i kantonalni geometri

Organizovana krađa šume u Bosni i Hercegovini nažalost nije nikakva novost, a posljednji slučaj dolazi iz Srednobosanskog kantona.

Na području Općine Fojnica registrovana je pljačka šume u kojoj su, prema prvim pokazateljima istrage, značajnu ulogu imali i državni službenici. Naime, pojedini geometri su izuzimali državnu zemlju i davali je u posjed privatnih lica koji bi isjekli šumu. Nakon obavljenog posla zemlja bi se ponovo vraćala u državno vlasništvo.

  • Sumnja se na određene geometre iz općinske i kantonalne službe, kao i jednog geometra iz ŠPD Srednjobosanske šume. Utvrđene su nepravilnosti, imamo indicije da je prekršen zakon i zato su podnijete krivične prijave – kaže Vildan Hajić, direktor ŠPD Srednjobosanske šume.

Prema njegovim riječima, pokrenut je disciplinski postupak protiv geometra iz ŠPD Srednjobosanske šume.

  • To je procedura propisana zakonom. Vjerovatno će uslijediti suspenzija do okončanja postupka – ističe Hajić.

Hajić dodaje kako se nelegalna sječa šuma na području SBK odviija više od 15 godina.

  • Želimo stati ukraj toj krađi. Nosilac ove akcije je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBK, a mi smo im podrška. Akcija će se nastaviti i na području drugih općina u SBK. Moram naglasiti da je čuvanje šuma od krađe i nelegalne sječe u nadležnosti Kantonalne uprave za šumarstvo. Naša obaveza je eksploatacija i održavanje šuma.

Vlada SBK je predložila nova zakonska akta prema kojima bi se čuvanje ovog prirodnog bogatstva prenijelo u nadležnost ŠPD Srednjobosanske šume – podvlači Hajić, prenosi Faktor.

Popularni članci

error: Za preuzimanje sadržaja javite se redakciji portala!