Svi znamo kako se finansiraju stranke u Bosni i Hercegovini. Nije javna tajna da se sve to finansira iz džepa gradžana. U ovom članku donosimo vam podatke i informacije koje nam govore o količini novca koji je otišiao u ruke deset vladajučih stranki u Bosni i Hercegovini. Da li postoji trag gdje je otišao taj novac pročitajte u ostatku teksta.
Stranke u Bosni i Hercegovini u posljednjih 12 godina, iz proračuna na svim razinama, dobile su više od 245 miliona maraka.
Podsjetiti ćemo vas da izvor mogući prihoda po ZAKON O FINANSIRANJU POLITIČKIH STRANAKA iz 2012 godine mogu biti:
- članarina,
- dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica,
- izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organiziranja stranačkih manifestacija,
- prihoda od imovine u vlasništvu političke stranke,
- budžeta Bosne i Hercegovine, u skladu s članom 7. ovog zakona, entitetskih budžeta, kantonalnih budžeta i budžeta Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, te budžeta drugih jedinica lokalne uprave i samouprave u skladu sa zakonom,
- dobiti preduzeća koja su u vlasništvu političke stranke,
Koliko se novca daje strankama iz budžeta, najjasnije pokazuju podaci Centralne izborne komisije. Od 2004. godine do lokalnih izbora 2016. godine za finansiranje vodećih deset stranaka u Bosni i Hercegovini izdvojeno je 187 miliona maraka. U istom razdoblju, političkim subjektima na svim razinama vlasti uplaćeno je 245 miliona maraka budžetskog novca. Iako je čak 80 posto sredstava kojima stranke financiraju svoj rad – javni novac, izvještaji pokazuju da se tokom svakog izbornog procesa pribjegava malverzacijama.
Istovremeno, nema adekvatne kontrole trošenja tog novca. Krajnji cilj je postojanje kontrole u transparentnost finansiranja političkih stranki i obavezivanje političkih odlučioca na polaganje računa javnosti jer njihove aktivnosti su u javnom interesu i od javnog su značaja. Valjan stranački politički ambijent u skladu sa zakonom je onaj u kojem građanin zna ko, kako i u kolikoj mjeri finansira političke djelatnike kako bi se izbjegle moguće zloupotrebe, ali i kako bi građani znali proces finansiranja jedne javne djelatnosti znajući izvor svakog uloženog sredstva.
Pokušaj stajanja u kraj ovom bahaćenju je donošenje zakona o finansiranju političikih stranaka iz 2012 godine. Međutim stručnjaci upozoroavaju da ovaj zakon ima niz manjkavosti, koji strankama omogućavaju različite zlouporabe i malverzacije. Bez adekvatnog nadzora, stranke ne osjećaju potrebu podnositi financijska izvješća o utrošku novca, navode iz Transparency Internationala. Gdje je sav ovaj novac bez izvještaja teško je reći.